NÁVOD: Jak postupovat při regeneraci bytového domu a snížení jeho energetické náročnosti
01 // Sběr informací
Prvním krokem pro úspěšné zateplení bytového domu je samotné rozhodnutí, že je potřeba daný objekt revitalizovat.
Jelikož se zateplení bytového domu obvykle plánuje na třicet a více let a podobný projekt tak řešíme jen jednou za život, nevyplatí se tento proces podcenit.
Na koho se obrátit?
Společenství vlastníků a nebo bytová družstva by se v první řadě měla obrátit na Energetické konzultační a informační středisko (EKIS), které poskytuje bezplatné poradenství o energetických úsporách pod garancí Ministerstva průmyslu a obchodu.
V těchto střediscích poskytují kvalifikovaní energetičtí specialisté bezplatné energetické poradenství, v rámci kterého doporučí i vhodný dotační program, vysvětlí postup a způsob podání žádosti o dotaci.
03 // Projektová dokumentace a žádost o dotaci
Dalším krokem je zpracování projektové dokumentace příslušnou autorizovanou osobou, která bude řešit mimo jiné i specifikace materiálů a technické detaily.
Na základě projektové dokumentace a nezbytného rozpočtu získáte představu o ceně zateplení a nepřekvapí vás nečekané vícepráce.
Obvykle se ve spolupráci projektanta a energetického specialisty zpracuje a podá žádost o dotaci.
05 // Výběr realizační firmy
Následuje výběr realizační firmy nebo firem. Vždy by se mělo jednat o stavební společnosti s tradicí v oboru, s referencemi a s vlastními zaměstnanci a při jejím výběru by se nemělo v první řadě hledět pouze na cenu, ale i na to, jakou firma poskytuje záruku na zhotovené dílo a také aby dílo bylo dlouhodobě funkční.
Realizační firma by také měla vždy využívat certifikované a prověřené stavební materiály. Na stavební práce by měl zhotovitel poskytovat záruku a to určitě delší než zákonnou v délce dvou let. Výběr zhotovitele přirozeně završí uzavření smlouvy o dílo.
Výběr nejlevnější nabídky může např. přinést kromě nekvality provedených prací i riziko možného zániku firmy. Potom v případě reklamací se není na koho obrátit a obyvatelé domu musí tyto opravy platit ze své kapsy a přitom již také splácí úvěr.
02 // Energeticko-ekonomická studie
Po konzultaci v centru EKIS je dalším krokem nechat zpracovat energeticko-ekonomickou studii, která zahrnuje soubor stavebních i energetických opatření včetně jejich orientačních nákladů, dotační možnosti, financování a návratnosti investice.
Kdo studii vypracuje?
Tuto studii by měl vždy zpracovávat odborný energetický specialista se zaměřením na energetiku objektů nebo případně autorizovaný inženýr se zaměřením na stavby, který se postará o návrh vhodných stavebních úprav nebo odstranění vad nemovitosti.
Po zpracování energeticko-ekonomické studie se její výsledky představí na domovní schůzi, kde se navrhovaná opatření schválí.
04 // Technický dozor stavebníka – stavební povolení
Po zpracování energeticko-ekonomické studie a projektové dokumentace je dalším krokem získat stavební povolení od příslušného stavebního úřadu.
Po získání "kulatého razítka" stavebního úřadu je potřeba zajistit technický dozor stavebníka – v případě čerpání dotace je potřebné zajistit autorizovanou osobu, ideálně v oboru pozemní stavby.
06 // Realizace opatření
Zajištěný technický dozor stavebníka dohlíží na průběh celé realizace a po jejím dokončení zhotovitel předá také dokumentaci odpovídající skutečnému provedení včetně stavebního deníku a veškerých zkoušek, atestů, prohlášení o shodě, revizí.
Po podání žádosti na příslušný stavební úřad je vydán kolaudační souhlas.
07 // Proplacení dotace
Po kolaudaci je nutné doložit provedená energetická opatření včetně zprávy technického dozoru, fotodokumentaci a další doklady dle schválené žádosti o dotaci a tím umožnit její proplacení.
Zároveň začíná běžet již zmíněná záruka o dílo, kterou garantuje zhotovitel. Časem se potvrdí přínos energetických opatření a také správný výběr realizační firmy.