top of page

ZATEPLENÍ KROK ZA KROKEM

Tým inženýrů
01 // Odborný partner

 

Víme, že o zateplení se nejčastěji radíte s přáteli a rodinou. Často také s návrhem řešení spoléháte na realizační firmu. Nic z toho není vyloženě špatně, ale s nezávislým odborníkem - projektantem můžete jen vydělat.

Projektant prohlédne místo stavby, vyhotoví projektovou dokumentaci, pokud je potřeba, a především nese odpovědnost za návrh řešení. Tu nikdo z kamarádů nemá. Realizační firma nemusí mít vždy zájem navrhnout ekonomický optimální řešení pro vás.

Kde takového profíka najít?
Autorizovaní projektanti jsou sdružení v komoře ČKAIT, která vede jejich evidenci. V ní si můžete vybrat podle lokality, kde se stavba nachází, abyste to k sobě měli blízko. Uvidíte, že takový profík bydlí kousek od vás.

Vhodným autorizačním oborem pro rekonstrukci rodinného domu je obor IP00 - pozemní stavby. 

Projektant může následně dohlédnout i na realizaci zateplení. Už to pro něj není nic náročného. Dům zná, projekt zpracoval a má zkušenosti s provedením zateplení. Pro něj je to rutina. Viděl spoustu podobných domů, vyřešil mnoho problémů.

 

Vy obvykle zateplujete jednou za život. Udělat chybu je snadné, opravit ji potom téměř nemožné nebo velmi nákladné.

03 // Financování

 

Na základě rozpočtu máte představu o nákladech na zateplení. Většina Čechů zatepluje svůj dům z vlastních úspor nebo si půjčí od rodiny. Jsou zde ale zajímavé možnosti, jak si zateplení zlevnit.

Dotace
Pro majitele rodinných domů běží program Nová zelená úsporám, který podporuje zateplení obálky budovy (stěn, střechy, podlahy). Dotaci je možné žádat i na dílčí opatření nebo i zateplení památkové chráněného domu. U dílčího zateplení je podmínkou dosažení alespoň 10 % úspory energie. Získat lze minimálně 600 Kč na metr čtvereční fasády.

Vlastní prostředky
Pokud máte vlastní prostředky, vyplatí se je investovat do svého bydlení, resp. do snížení jeho energetické náročnosti. Začít by se mělo v každém případě obálkou budovy.

 

Zateplení jako investice
300 tisíc korun na spořícím účtu vám aktuálně přinese 1190 Kč měsíčně (při úroku 5,6 %). Pokud 300 tisíc korun vložíte do zateplení můžete ušetřit násobně více.

Úvěr
I když jsou úvěrové úroky vysoko, je dobré přemýšlet o zateplení jako o investici. I když si na zatepleni půjčíte, nemusíte prohloupit.
Úvěr lze splácet z úsporných peněz za energie. Existují i zvýhodněné úvěry,

 

shutterstock_82795408.jpg
02 // Projekt a rozpočet

 

Možná vám přijde zbytečné "vyhazovat" peníze za projekt. Víte co chcete a předpokládáte, že realizační firma navrhne vhodné řešení. Chyba lávky.
 

Realizační firma nemusí mít vždy zájem navrhnout to nejlepší a ekonomický optimální řešení pro vás.


Projekt pomůže vyřešit nejen skladby, ale i detaily. Na základě projektu také získáte představu o konečné ceně zateplení. Nepřekvapí vás nečekané vícepráce.

Projekt zateplení není zbytečný šanon papírů
U rodinného domu stačí mít půdorysy, řez domu a situaci. Z těchto výkresů se dá obvykle vyčíst všechno potřebné.

Co má obsahovat správný projekt zatepleni fasády

Zateplení je  podle stavebního práva změna stavby, která může ovlivnit vzhled, nebo třeba i požární bezpečnost stavby a jejího okolí.

Každý projektant přesně ví, co má projekt na ohlášení nebo povolení zateplení obsahovat a jaké mohou být dotčené orgány.

Při velké rekonstrukci, která proběhne na více než 25 % plochy obálky, je potřeba přizvat energetického specialistu. Toho osloví přímo projektant nebo si jej můžete najít sami v seznamu MPO nebo ČKAIT.

 

Rozpočet
Vyhotovení rozpočtu na základě projektu je pak už snadné. Rozpočet vyhotoví buď sám projektant nebo rozpočtář, se kterým projektant spolupracuje, na základě tzv. ceníkových cen. Ty jsou každoročně aktualizovány, proto bude rozpočet velmi přesný. Skutečná cena (nabídka realizační firmy) by se od rozpočtu měla lišit jen mírně. A případné odchylky by měly být zdůvodněny.

 

Cementová vnější stěna
04 // Výběr firmy

Najít dobrou realizační firmu bývá oříšek. Řešením může být dobrá reference od souseda. Domy se zatepluji jako na běžícím páse a určitě máte ve svém okolí někoho, kdo nedávno dům zateploval.
Další oblíbenou cestou je hledání na internetu nebo třeba využití inzertních serverů.


Abychom vám to co nejvíce usnadnili, pracujeme na databázi ověřených firem s referencí. V databázi si můžete najít firmu podle lokality. Prohlédnou si hotové realizace včetně ceny zateplení a komentáře od investorů. Databázi budeme neustále doplňovat, abyste měli ty nejlepší informace.

Pracovníci na stavbě
05 // Kontrola provedení

 

Aby vše dopadlo dobře a zateplení vám spořilo několik desítek let, je potřeba dbát na kvalitu provedení. Na internetu sice najdete spoustu rad a návodů, ale jen se skutečným profesionálem ušetříte čas, často i nervy a peníze.


Projektant v roli stavební dozoru investora se vám vyplatí. Pohlídá všechny technologické postupy, detaily, soulad s projektem a pro realizační firmu je cenný partner i silný oponent.

bottom of page